j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us

Search

Empathia Creative
  -  Yemek & Seyahat   -  Yılın İlk Günü Partisi

Yılın İlk Günü Partisi

Yılbaşını hiç bir zaman sevmemişimdir, insanın üzerine zorladığı o mecburi eğlenceyi. Okulda zorbalık yapan delikanlı edasıyla insanı batıl inançlarla tehdit ediyor, “Bu akşam harika vakit geçirmezsen bütün yılın iğrenç geçecek.” Kutlama moduna geçmek için hissettiğim baskı altında ezilip etrafımdakilerin de sahte bir heyecan yaratma çabalarını farkettiğimde, hakiki bir keyfe asla varamamışımdır.

Birkaç yıl önce bir partiye giderken adamın biri kendini taksinin ön camına fırlattı, inmeyi reddetti ve hayatı uğruna tutunurken çığlıklar attı, taksi şöförü arabayı kullanmaya devam ederken. İşte o zaman, 31 Aralık akşamı asla dışarı çıkmamaya karar verdim. İnsanların içtikleri renkli kokteylleri çıkarmaları, sarhoş adamların öpüşmenin iyi bir yılın garantisi olduğunu ileri süren sarsak teorileri, eve varmak adına hormonal gençlerle yapılan kavgalar vb. yılbaşıyla bağdaştırdığım şeylerden kaçınmak adına yaptığım kişisel bir çaba ve seçimdi.

O zamandan beri artık huzur içinde evde kalıyorum, zengin bir yemek hazırlıyor ve kapımı katılmak isteyene açık tutuyorum. Hep bir iki dostla başlayıp sonu kocaman bir pijama partisine dönüşüyor; bol kahkaha ve içten sohbetlerle dolu. Ertesi sabah, doğru kararı verdiğimin tatlı bir güvence hissine uyanıyor, ve ne kadar güzel bir gelenek haline geldiğini düşünerek içim keyifle doluyor. 

Bu yıl, ailemleyim. Büyük mutlulukla. Ama bir yandan da içimdeki hafif kafadan çatlak parti sahibinin evcil hırslarını dindiremedim. Aslında bir parti vermek için kaşınıp durduğumu sevgili bir arkadaşıma söylediğimde akıllıca bir öneride bulundu, “Neden bir gün sonra yapmıyorsun?” Gerçekten neden olmasın?  

Yılın ilk gününü haftasonunun takip etmesinden yararlanarak, tavsiyesini dinlemeye karar verdim. Oturmalı bir yemek yerine, Açık Büfe Öğle Yemeği (geç… ama çok geç bir öğle yemeği) veriyor olacağım. Böylece yılın ilk gününü hep beraber kutluyor olabileceğiz. Hem de Yılın ilk Akşamdan Kalmasını… bir realistin bekleyeceği gibi.  

Bu dönem insana sıcak bir neşe ve cömertlik aşıladığından, sizlerle birkaç fikri sizinle paylaşmak ve hazırlık yaparken aklımdan neler geçtiğine bir pencere açmak istedim – zihnimin bir biberiye dalının dekoratif fonksiyonunu felsefi bir ikileme sürükleme potansiyeli taşıyan sinir bozucu tarafına.

O akşamı nasıl geçirmeyi tercih ederseniz edin, umarım samimiyetle harika bir vakit geçirirsiniz. Hadi Yeni Yılın Şerefine!