j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us

Search

Empathia Creative
  -  Yemek & Seyahat   -  Staglieno Cemetery – A Day in Genoa, Italy

Staglieno Cemetery – A Day in Genoa, Italy

Ayın başında Yeniden Doğuş üzerine düşüncelere dalmıştık, “Ölüm, başlangıca gitmektir. Yeniden doğmak, köklerinize geri dönmektir. Kaynağınıza. Hakikatinize.” Bu yüzden Nisan ayını Cenova, İtalya’da bulunan Staglieno Mezarlığı’nda bitirmenin anlamlı olacağını düşündüm.

Korkunç yağmurlu bir gündü, normalde günlük güneşlik Cenova’da. İtalya sonuçta. Sıcak, canlı ve tatlı. Ufacık, sevimli bir liman şehri, dört bir yanını yarım saatte yürüyebilirsiniz. Listemde yer alan bütün kilise ve müzeleri gördüğümden, bir sonraki durağım Staglieno Mezarlığı’ydı. Ormana benzer bir yerde her tarafa serpiştirilmiş mermer heykelleri gösteren resimlerine rastladığımda, merakım iyice artmıştı. Fevkalade.

Taze portakal gibi tatlı-ekşi kokan selvi ağaçlarının yeşili üzerlerine dökümlü, dinlenen ruhların arasından yürümeye başladım. Tek duyduğum ses, yağmurun şemsiyeme usulca çarpmasıydı. Ben yürüdükçe farklı farklı aileler beni karşıladı, “Famiglia Rossi” “Famiglia Qvaglia” Famiglia Cefaretti” İsimleri devasa mezar taşlarına yazılmış, etraflarındaki güzel melekler onları sessizce koruyordu.

IMG_8266

Tuhaf bir duygu içimde çevrilmeye başladı. Bir çeşit yerinde duramama, içimde olacak bir değişikliğin yaklaşıyor hissi. Önümde yükseklere uzanan bir merdiven duruyordu. Manzarayı yukarıdan görebilmek için tırmandım. Size o güzelliği tarif edemem. Ne hissettiğimi kelimelerle anlatamam. Tek söyleyebileceğim, seslendim. Dedeme seslendim. Anneannemin kızkardeşine seslendim. Babaanneme seslendim. Ağladım.  

Enteresan. Beni sarmalayan tepelere baktığımda, bulutlar ayrılıverdi ve biriyle kucaklaşırmışım gibi bir sıcaklık hissettim. Yağmurla beraber gözyaşlarım da dindi. Çimenlerin yeşerdiği yere indiğimde ise düzinelerce, gerçekten düzinelerce güvercin bana doğru uçup ayaklarıma indiler. Dondum kaldım. Bu işaretin anlamını kurcaladım. “Bir işaret bu değil mi?” Tam o sırada, yukarı baktım ve gözlerim kuşlu kızınkilerle (resim sağda)… birleşti.  Tamamen bir tesadüf? Olabilir. Ama ben, benim ailemin bana merhaba dediklerine, hayatımda hala varolduklarının güvencesini verdiklerine inanmayı tercih ediyorum.

Staglieno Mezarlığı’nın ağırbaşlı huzurunda, daha önce hissetmediğim bir aidiyet buldum. Zihnimizin küçük dünyası içinde kendi kendimize cebelleşmekten, manzaraya yukardan bakamıyoruz. Büyük resmi kaçırıyoruz, o da şudur ki… yalnız değiliz.  Ölümde bile, birbirimize bağlıyız. Aileyiz.

Seviliyoruz. Hepimiz.

 

Cenova’daki diğer günleriniz için işte birkaç öneri. Unutmayın ki bunların çoğu birbirine yürüme mesafesi.

GÖR (Piazza Matteotti civarı)
San Lorenzo Kilisesi (12. yüzyıl)
Palazzo Ducale (özel sanat sergilerine dikkat)
Sant’Agostino Müzesi (Pierre Puget’nin eserlerine dikkat)
Chiesa del Gestú (Rubens‘ın eserlerine dikkat)
Piazza De Ferrari (meşhur Carlo Felice Tiyatrosu‘na dikkat, opera severleri için ideal)
Porta Soprano (12. yüzyıldan kalan orijinal şehir duvarları)

GÖR (Via Garibaldi civarı)
San Siro Cathedral (4. yüzyıl)
Palazzo Bianco (13-18. yüzyıl Avrupa ressamlarının eserleri)
Palazzo Doria Tursi (avluyu da gezin mutlaka)
Palazzo Rosso (Palazzo Bianco ve Palazzo Doria Tursi komşusu)
Palazzo Reale (Aynalı odaya dikkat)
Porto Antico‘da Akvaryum (Avrupa’nın en büyük akvaryumu, çocuklu aileler için ideal)

YE
Gran Ristoro (leziz sandviçler için)
Cafe Klainguti (müthiş tatlı/çörekler için)
Gaia (makarkan yemekleri için, rustik)
Antica Osteria del Bai (balık için, gurme)
Bar Degli Specchi (içki için)

UYU
Marina’da NH Hotel  (hem iş hem keyif, makul fiyatlı)
Bristol Palace (lüks)